روانشناس خوب

روانشناس خوب کیست؟ و چگونه می توانیم یک روانشناس خوب پیدا کنیم؟

قبل از هر چیزی باید این نکته را بدانید که روانشناسی یک علم است بنابراین مانند هر رشته ی دیگری نیاز به تحصیلات آکادمیک و علمی دارد که در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری صورت می گیرد. بعد از اخذ مدرک دکتری یا کارشناسی ارشد فرد طی امتحان و مصاحبه­ای از سازمان نظام روانشناسی که معادل نظام پزشکی است مجوز انجام کار می گیرد.

بنابراین در گام نخست برای انتخاب روانشناس باید از داشتن تحصیلات در رشته ی روانشناسی در تمام مقاطع تحصیلی و وجود  مجوز از سازمان نظام اطمینان حاصل کنید.

در گام بعدی باید با توجه به مشکلاتی که دارید گرایش روانشناس خود را انتخاب کنید.  بهتر است روانشناسی را انتخاب کنید که حداقل در دو مقطع گرایش یکسانی داشته باشد بنابراین مطالعه رزومه ی روانشناس و اطلاع از رشته و گرایش روانشناس در انتخاب گزینه مناسب کمک کننده خواهد بود.

اما توجه داشته باشید که رواندرمانی یک هنر است بنابراین بررسی سوابق آموزشی روانشناس نیمی از راه است در گام های بعدی باید ببینید که می توانید با روانشناس خود رابطه ی درمانی خوبی داشته باشید از نشانه های برقراری رابطه خوب این است که بتوانید در حضور روانشناس به راحتی و با خودانگیختگی صحبت کنید اما این نکته را در نظر داشته باشید که روانشناس با وجود رفتار دوستانه، دوست شما نیست و هرگونه رفتار غیر از چارچوب حرفه ای از سمت روانشناس ممنوع است.

یکی از بزرگترین ترس های افراد در مراجعه به روانشناس این است که مورد قضاوت قرار بگیرند فراموش نکنید نگاه بدون قضاوت لطف یک روانشناس نیست وظیفه ی حرفه ای است که برای کسب آن آموزش دیده است بنابراین یکی دیگر از نشانه های روانشناس خوب داشتن نگاه غیرقضاوتی و همدلانه است.

ویژگی مهم دیگری که روانشناس شما باید داشته باشد این است که رازدار باشد روانشناس تنها در مواردی که شما بخواهید به خودتان یا شخص دیگری صدمه بزنید رازداری را کنار می گذارد.

در یک روانشناس خوب باید سه ویژگی رازداری، صداقت، همدلی را براحتی ببینید.

یک روانشناس خوب باید قدرت کلامی خوبی داشته باشد تا بتواند با شما ارتباط کلامی خوبی برقرار کند بتواند به عمق جان شما نفوذ کند قدرت تحلیل خوبی داشته باشد با بتواند موارد مختلف را به هم ربط بدهد و آنها را به خوبی آنالیز کند

و در آخر روانشناس خوب باید شما را در جریان روند کار بگذارد یک روانشناس حرفه ای از همان ابتدا برای شما توضیح می دهد که با توجه به مشکلاتتان حدودا چند جلسه نیاز به درمان دارید این جلسات با چه ترتیبی صورت می گیرد روند درمان به چه ترتیب است و شما باید در انتهای کار منتظر چه تغییراتی باشید و به اصطلاح بین شما و درمانگرتان یک قرارداد درمانی ایجاد می شود که هر دو متعهد به انجام آن هستید.

این نکته را فراموش نکنید که میزان همکاری، جدیت و صبور بودن شما نیز در رسیدن به هدف درمانی اهمیت فوق العاده ای دارد درمان یک فرایند است که نیاز به صرف زمان دارد تغییرات به یکباره و در خلا اتفاق نمی افتد در برخی جلسات به خصوص جلسات اولیه تا قبل از فرمول بندی مشکل شاید بیشتر زمان جلسه را شما صحبت کنید اما این مسئله کاملا طبیعی است و بخشی از روند درمان است.

پیدا کردن روانشناس خوب گام مهم و جدی برای تغییرات مورد نظرتان است پس در این امر دقت لازم را لحاظ کنید.

دیدگاه‌ها

برای ثبت نظر وارد شوید