روان‌درمانی بزرگسال‬‎


می‌گردد. روان‌درمانگر به شناخت شما ازخود و بهتر شدن توانایی مقابله‌تان کمک می‌کند. و در این مسیر شما می‌آموزید که الگوهای آسیب‌زای رفتاری خود را تغییر دهید، احساس ارزشمندی خود را بهبود ببخشید، تعارض‌ها را حل و فصل کنید. روان‌درمانی به یادگرفتن در مورد خودتان کمک می‌کند. در بعضی از موارد، شما یاد می‌گیرید که چگونه گذشته را درک کرده و با زمان حال تطبیق دهید. در موارد دیگر شما از آن دسته از پاسخ‌هایتان که مشکلاتی را در زندگی شما ایجاد می‌کنند، آگاه شده و شیوه‌های تغییر آنها را یاد می‌گیرید.

یک درمانگر خوب کیست؟
درمانگر شما باید شخصی باشد که در حضور او احساس آرامش کنید. درمانگرها شامل افراد زیر هستند:
روان‌پزشکان، روان‌شناسان، پرستاران و روان‌پزشکی، مددکاران اجتماعی و مشاوران آموزش دیده.

بسیاری از مردم از اشخاصی که عقیده آنها را می پذیرند، اسامی درمانگران را به دست می‌آورند. حتی با وجود کمک گرفتن از دیگران هم، پیدا کردن یک درمانگر خوب امر بسیار شخصی می‌باشد. مراقب باشید درمانگران زیادی وجود دارند که صلاحیت کافی برای این کار ندارند. مطمئن باشید شخصی را که شما به عنوان یک درمانگر برای خود انتخاب می‌کنید، حتماً دارای مجوزکار باشد و اعتبار کافی برای این امر داشته باشد.

داشتن مقداری احساس تنش و عصبیت در جلسه اول طبیعی است. اگر درمانگر دارای صفاتی می‌باشد که فکر می‌کنید آن صفات نخواهد گذاشت احساسات خود را به راحتی بیان کرده یا به درمانگرتان اعتماد کنید، بهتر خواهد بود که درمانگر دیگری انتخاب نمایید.

دراولین جلسه به احساسات خود اعتماد کنید. ازاحساسات خود به عنوان یک راهنما جهت تصمیم‌گیری در مورد ادامه کار با آن درمانگر یا تغییر او استفاده کنید.

به محض پیدا کردن شخصی که در حضور او احساس آرامش می‌کنید، ضمن گشودن دریچه‌های ذهن خود، شرایط را برای اعتماد به درمانگر مهیا کنید. رک و صریح بودن در امر درمان، نکته ای بسیار مهم است.

امروزه انواع بسیاری از درمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع درمان‌هایی که متداول‌تر است، عبارتند از:

رفتاردرمانی شناختی:
درمانگر به شناختن نگرش غیرواقعی‌تان نسبت به خود، دنیا و آینده کمک می‌کند. این درمان به شما در تشخیص روش‌های فکری نادرست کمک می‌کند. شما الگوهای رفتاری و فکری جدیدی پیدا خواهید کرد که شما را به سوی زندگی سالم‌تر رهنمون می‌شود.

درمان متمرکز بر درمان جو (روان‌درمانی بی‌رهنمود):
درمانگر به حرف‌های شما گوش می‌دهد و به شما در فهمیدن بهتر احساسات کمک می‌کند.

روانکاوی:
درمانگر با هدف کشف تجارب و احساسات نیمه‌آگاه و عمیق مربوط به دوران کودکی به شما گوش می‌دهد. شما معمولاً درمانگرتان را هر هفته چهار بار یا بیشتر برای چندین بار ملاقات کنید.

راندرمانی طرحواره محور:
که در این روش با شناخت نیازهای اساسی خود و شیوه‌ی ارضای آنها و متوجه الگوها و طرحواره‌های اصلی ناسازگار زندگی خود می‌شوید و با کمک درمانگر شروع به شناخت و رفع این طرحواره‌های ناسازگار می‌کنید

مشاوره زناشویی:
شوهر) برای یاد گرفتن الگوهای رفتاری جدید تلاش می‌کنند. گاهی اوقات زوج، پیمان یا توافق‌نامه‌ای مبنی بر چگونگی تغییر رفتارشان می‌نویسند.

روان‌درمانی خانواده:
این شکل روان‌درمانی به جای توجه به تک تک اعضا، خانواده را به عنوان یک کل مورد توجه قرار می‌دهد. این روش بر این عقیده استوار است که شخص مشکل‌دار را جدای از محیط خانوادگی‌اش نمی‌توان شناخت. درمانگر بیان آزاد احساسات را بین افراد خانواده تشویق می‌کند. روان‌درمانی خانواده اغلب برای خانواده‌هایی که دارای بچه‌هایی با مشکلات رفتاری هستند و نیز برای خانواده‌هایی که با سوء‌استفاده جنسی، بیماری‌های خطرناک و سایرحوادث آسیب‌زا مواجهند، مناسب می‌باشد.

گروه درمانی:
یک گروه حدوداً از هشت نفر که مشکلات یکسانی دارند و به طورمنظم با درمانگر ملاقات می‌کنند، تشکیل می‌شود. آنان در مورد مشکلات‌شان با یکدیگر و با درمانگر مذاکره می‌کنند. گروه درمانی بیشتر برای مسائل رفتاری مانند مشکلات شخصیتی، استفاده از الکل و مواد مخدر، اختلالات در خوردن و انواع مشخصی از افسردگی کاربرد دارد.

توجه داشته باشید که ممکن است روان درمانی جلسات محدودی وقت بگیرد و یا سالیان زیادی طول بکشد. این مساله بستگی به وسعت مشکلات شما و اهدافی که در معالجه لحظه‌به‌لحظه پیشرفت‌تان را تشخیص می‌دهید. شما باید به طور جدی در مورد این که چه مدت تحت درمان باشید، تصمیم بگیرید. شما (نه درمانگر) تصمیماتی که می‌گیرید، روی زندگی‌تان تأثیر مهمی دارد.

نیاز به مشاوره دارید؟

تلفنی از شنبه تا چهارشنبه از ۸ صبح تا ۸ شب

آنلاین ۲۴ ساعت شبانه‌روز ۷ روز هفته