روان درمانی کودک


بسیاری از متخصصان کودک که سال‌ها در این حوزه فعالیت داشته‌اند براین باوراند که مشاوره با کودکان فعالیتی بسیار پیچیده و حرفه‌ای می‌باشد. به طوری که شخصیت و خصوصیات فردی مشاور، آموزش‌های حرفه‌ای او تاثیر مهمی بر روابط مشاور-کودک و متعاقبا بر نتایج جلسات مشاوره دارد.

متاسفانه افرادی از مشاغل گوناگون به ناچار یا برحسب علاقه به مشاوره با کودکان روی می‌آورند در صورتی که متخصصان کودک معتقداند مشاوره کودک فعالیتی حرفه‌ای و حساس است و هر کسی با کودک مشاوره می‌کند بایستی پایه‌های علمی و تئوریک دقیق را دارا باشد و همچنین از تجربه و سابقه کافی در این حوزه برخوردار باشد. آنچه مسلم و واضح است مشاور کودک نمی‌تواند به همان صورت که با بزرگسالان به مشاوره می‌پردازند با کودک مشاوره کند. مشاور کودک نمی‌تواند کودک را بر صندلی نشانده و از او سوال و جواب کند تا در مورد مشکلاتش سخن بگوید چرا که کودک گاه زبان و لغات لازم را برای انتقال مشکل ندارد، گاه مقاومت دارد، گاه اصلا مشکل را نمی‌داند و... اگر مشاور کودک بخواهد از طریق سوال و جواب با کودک به پیش برود احتمالا کودک پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از مصاحبه خسته می‌شود یا سکوت اختیار می‌کند و تحت شرایطی خاص ممکن است بترسد یا دچار اضطراب شود. و اگر هم کودک پاسخگو مشاور باشد از گفتن اصل مطلب طفره می‌رود. لذا مشاورین کودک با توجه به ترفندها و ابزارهایی مانند آزمون‌ها، کودکان را تخلیه اطلاعاتی می‌کنند.

مشاور به واسطه بازی و نقاشی و… در جلسه به یافتن پاسخ سوال‌هایش است و گاه جهت بررسی و ارزیابی دقیق مسئله لازم است از آزمون‌ها استفاده شود. کودک بی‌آنکه بداند در مورد مسائلش در حال گفتگوست. لذا به واسطه ترکیب کردن مهارت‌های مشاوره‌ای کلامی و استفاده از ابزارها و آزمون‌ها، پل ارتباطی و اطلاعاتی بین مشاور کودک و کودک ایجاد می‌گردد که این ارتباط در جلسات درمانی مشاوره بسیار موثر و مفید می‌باشد آنجا که کودک حرفی از مشکلاتش نمی‌زند اما مشاور نیاز او را درک کرده و در راستای درمان گام بر می‌دارد.

روان درمانی نوجوان


نوجوانان در سنی هستند که ارتباط با همسالان را به خانواده ترجیح می‌دهند به زعم بسیاری از روانشناسان این دوره یکی از دوره‌های بحرانی است که اگر خانواده نحوه برخورد درست با نوجوان را بیاموزد می‌تواند او را از بسیاری از خطرات دور نگاه دارد در این سن نوجوان با علائم بلوغ آشنا می‌شود، برای اولین بار در مورد جنس مخالف دغدغه پیدا می‌کند، مشکلات هویتی در مورد کیستی و چیستی خود دارد در این دوران اختلال افسردگی، اضطراب، پرخاشگری و ... شایع است کلینیک آرامی متخصصان حرفه‌ای برای درمان نوجوانان را دارد.

نیاز به مشاوره دارید؟

تلفنی از شنبه تا چهارشنبه از ۸ صبح تا ۸ شب

آنلاین ۲۴ ساعت شبانه‌روز ۷ روز هفته