نوروفیدبک


نوروفیدبک نوعی بیوفیدبک است، که بازخورد عصبی نیز به آن گفته می‌شود. این وسیله جزو پیشرفته‌ترین وسائل پزشکی نوین است که بخش زیادی از این تکنولوژی مدیون تلاش‌های ناسا (سازمان فضایی آمریکا) در سال‌های اخیر است. نوروفیدبک به انسان کمک می‌کند تا از وضعیت امواج مغزی خود، از نحوه‌ی عملکرد واکنش‌های زیست شناختی غیرارادی مغز خود در لحظه، آگاهی و شناخت دقیق و فوری کسب کند. این افزایش آگاهی و شناخت به فرد کمک می‌کند تا بتواند در جهت رفع اشکالات و ناهنجاری‌های موجود در امواج مغزی خود اقدام کند.

افزایش آگاهی نسبت به وضعیت امواج مغزی باعث می‌شود فرد بتواند کنترل بیشتری بر این امواج داشته باشد. نورووفیدبک روشی است برای اینکه یاد بگیریم چگونه امواج مغزی و فعالیت‌هایی که در مغز ما به طور طبیعی و خودکار انجام می‌شود را کنترل کنیم. در حقیقت با نوروفیدبک می‌آموزیم به طور ارادی امواج مغزی خود را با استفاده از بازخوردی که از دستگاه دریافت می‌کنیم تغییر بدهیم. نوروفیدبک ابزاری است برای کنترل، تغییر و اصلاح امواج مغزی در جهت رسیدن به کاهش علائم بیماری و افزایش سطح سلامت جسمانی و روانی.

در این روش شما در مقابل یک مانیتور می‌نشینید و الکترودی که روی سر شما قرار دارد امواج مغزی شما را دریافت و به کامپیوتر هدایت می‌کند .حالا شما با دیدن امواج مغزی خود روی صفحه مانیتور می‌توانید به تنظیم و کنترل آنها بپردازید و در تمام این مراحل درمانگر در کنار شما نشسته و به شما یاد می‌دهد که چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید. روش نوروفیدبک توسط اداره غذا و داروی آمریکا (معتبرترین سازمان جهانی پزشکی) جهت درمان اضطراب، استرس، افسردگی، بیش‌فعالی، کم‌توجهی، سردرد (میگرن)، دردهای مزمن، اختلالات خواب، سوء‌مصرف مواد، وسواس، صرع(تشنج) و بازتوانی سکته مغزی مورد تایید قرار گرفته است.

نیاز به مشاوره دارید؟

تلفنی از شنبه تا چهارشنبه از ۸ صبح تا ۸ شب

آنلاین ۲۴ ساعت شبانه‌روز ۷ روز هفته